Тиреотропний гормон для стимуляції роботи щитовидної залози виробляється в передній частці гіпофіза, при зниженні функції залози його вироблення збільшується, та навпаки (принцип зворотного зв'язку). Аналізи крові на рівень ТТГ призначають для скринінгу стану щитовидної залози, ранньої діагностики її захворювань. Якщо вироблення щитовидною залозою гормонів тироксину та трийодтироніну піднімається вище норми (гіпертиреоз), рівень тиреотропного гормону знижується. І навпаки, при зниженому виробленні тироксину та трийодтироніну (гіпотиреозі) аналізи показують його завищений рівень. Ступінь гіпотиреозу оцінюють з урахуванням того, наскільки цей показник вище норми. Інша причина надмірної продукції тиреотропного гормону – пухлина гіпофізу. Від причини та вираженості порушення залежить, що робити для його корекції.
При оцінці результатів аналізів на тиреотропний гормон і призначенні лікування необхідно враховувати вік, стать пацієнта, загальний стан, супутні захворювання:
Що робити, якщо ТТГ підвищений, може визначити тільки лікар-ендокринолог. Як правило, лікування зводиться до медикаментозної терапії тироїдними засобами, але при тяжкому ступені захворювання, наявності протипоказань до прийому медикаментів вдаються до хірургічного втручання.